نزدیک به 30 سال از انتشار اولین آگهی برای ثبت نام تلفن های همراه در کشور می گذرد، تیتر عجیب و جالب توجه فراخوان برای ” ثبت نام نخستین شبکه تلفن همراه کشور” که در تیر ماه سال هزار و سیصد و هفتاد و دو در نخستین صفحات روزنامه ها چاپ شد، به خوبی مورد استقبال واقع نشد و تقریبا دو سالی طول کشید تا تلفن های همراه در بین مردم ایران پذیرفته شوند. کسانی که جزو اولین نفرات و ثبت نام کنندگان اول این خرید بودند، کدهای 1 تلفن همراه اول را دریافت نمودند که در حال حاضر گران ترین سیمکارت و معتبرترین سیم کارت در بین مردم  می باشد.

شروع کار واگذاری سیم کارت در ایران در ابتدا به وسیله شرکت مخابرات بود و بعدها قسمت ارتباطات سیار این شرکت به “همراه اول” تغییر نام داد. در آن سال ها، همراه اول به عنوان اولین و تنها اپراتور فعال در کشور فروش سیم کارت های دائمی در کشور را آغاز کرد و کم کم با پذیرفته شدن تلفن های همراه به عنوان یک وسیله ارتباطی، متقاضیان سیم کارت هم افزایش پیدا کرد و زمینه برای ورود اپراتور دوم مهیا شد.

 

حتی با ورود اپراتور ایرانسل، از ارزش و اعتبار سیم کارت های همراه اول کاسته نشد و این اپراتور در تمامی این سال ها پرچمدار تعداد مشترکین سیم کارت دائمی در کشور می باشد.در حال حاضر همراه اول دارای 118 میلیون مشترک می باشد که این رقم در نوع خود بی نظیر است. البته این اپراتور سرویس های مختلف دیگری مانند اینترنت نسل 3، 4 و 4.5 را هم در اختیار کاربران قرار می دهد که در محبوبیت آن نقش اساسی دارد.

اپراتور همراه اول از همان روزهای آغازین واگذاری سیم کارت در ایران؛ سیم کارت های خود را به صورت استانی دسته بندی کرد. بنابراین هر پیش شماره این اپراتور نشانگر نام استان ارائه کننده ی آن سیم کارت می باشد.

از طریق جدول زیر نیز می توانید پیش شماره ها را شناسایی کنید:

پیش شماره‌های اپراتور همراه اول بر اساس استان

ردیف
استان
پیش‌شماره‌ها
۱ آذربایجان غربی ۰۹۱۴
۲ آذربایجان شرقی ۰۹۱۴
۳ اردبیل ۰۹۱۴
۴ اصفهان ۰۹۱۳ و ۰۹۱۴ و ۰۹۱۶
۵ البرز  ۰۹۱۲ و  ۰۹۱۹
۶ ایلام ۰۹۱۸
۷ بوشهر ۰۹۱۷
۸ تهران  ۰۹۱۲ و  ۰۹۱۹
۹ چهارمحال و بختیاری  ۰۹۱۳ و  ۰۹۱۴
۱۰ خراسان جنوبی  ۰۹۱۵ و ۰۹۱۳
۱۱ خراسان رضوی ۰۹۱۵
۱۲ خراسان شمالی ۰۹۱۵
۱۳ خوزستان ۰۹۱۶
۱۴ زنجان  ۰۹۱۲ و  ۰۹۱۹
۱۵ سمنان و ۰۹۱۲ ۰۹۱۹
۱۶ سیستان و بلوچستان ۰۹۱۵
۱۷ فارس  ۰۹۱۶ و ۰۹۱۷
۱۸ قزوین و ۰۹۱۲ ۰۹۱۹
۱۹ قم  ۰۹۱۲ و  ۰۹۱۹
۲۰ کردستان ۰۹۱۸
۲۱ کرمان ۰۹۱۳
۲۲ کرمانشاه ۰۹۱۸
۲۳ کهگیلویه و بویراحمد ۰۹۱۷
۲۴ گلستان ۰۹۱۱
۲۵ گیلان ۰۹۱۱
۲۶ لرستان ۰۹۱۶
۲۷ مازندران ۰۹۱۱
۲۸ مرکزی 0912 و 0918
۲۹ هرمزگان ۰۹۱۷
۳۰ همدان ۰۹۱۸
۳۱ یزد ۰۹۱۳
کشوری  ۰۹۱۰ و ۰۹۹۰ و ۰۹۹۱ و ۰۹۹۲ و ۰۹۹۳ و ۰۹۹۴

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست